1st Place – Dominic Fulle

Affinity

1 x Island

4 x Inkmoth Nexus

3 x Glimmervoid

4 x Blinkmoth Nexus

4 x Darksteel Citadel

4 x Ornithopter

4 x Arcbound Ravager

4 x Signal Pest

4 x Vault Skirge

3 x Steel Overseer

2 x Memnite

2 x Etched Champion

2 x Master of Etherium

1 x Spellskite

2 x Galvanic Blast

2 x Thoughtcast

1 x Ensoul Artifact

4 x Mox Opal

4 x Cranial Plating

4 x Springleaf Drum

1 x Welding Jar

Total: 60 cards

Sideboard:

1 x Grafdigger’s Cage

2 x Whiplare

2 x Ancient Grudge

1 x Dismember

3 x Thoughtseize

1 x Etched Champion

1 x Spellskite

1 x Master of Etherium

1 x Illness in the Ranks

2 x Blood Moon

Total: 15 cards

 

2nd Place – Andreas Hartl

Grixis Delver

Maindeck:

1 x Blood Crypt

1 x Bloodstained Mire

4 x Delver of Secrets

2 x Deprive

2 x Electrolyze

4 x Gitaxian Probe

1 x Gurmag Angler

3 x Island

2 x Kolaghan’s Command

4 x [card]Lightning Bolt

1 x Mountain

1 x Murderous Cut

4 x Polluted Delta

1 x Remand

3 x Scalding Tarn

4 x Serum Visions

1 x Slaughter Pact

4 x Snapcaster Mage

1 x Spell Snare

2 x Steam Vents

1 x Sulfur Falls

1 x Swamp

2 x Tasigur, the Golden Fang

1 x Terminate

4 x Thoughtscour

1 x Watery Grave

4 x Young Pyromancer

Total: 60 cards

Sideboard:

1 x Ashiok, Nightmare Weaver

2 x Blood Moon

2 x Dispel

2 x Dragon’s Claw

1 x Engineered Explosives

1 x Fulminator Mage

1 x Izzet Staticaster

1 x Kolaghan’s Command

1 x Murderuous Cut

1 x Pillar of Flame

1 x Rending Volley

1 x Spellskite

Total: 15 cards

 

 

3rd Place – Christian Schaller

Twin Exarch

Maindeck:

4 x Deceiver Exarch

1 x Grim Lavamancer

2 x Pestermite

4 x Snapcaster Mage

1 x Vendilion Clique

1 x Roast

4 x Serum Visions

2 x Cryptic Command

1 x Dispel

2 x Electrolyze

4 x Lightning Bolt

4 x Remand

2 x Spell Pierce

1 x Spell Snare

4 x Splinter Twin

1 x Cavern of Souls

1 x Desolate Lighthouse

4 x Island

4 x Misty Rainforest

1 x Mountain

4 x Scalding Tarn

3 x Steam Vents

1 x Stomping Ground

3 x Sulfur Falls

1 x Tectonic Edge

Total: 60 cards

 

Sideboard:

1 x Dispel

2 x Ancient Grudge

2 x Anger of the Gods

2 x Blood Moon

1 x Jace, Architect of Thought

2 x Keranos, God of Storms

2 x Negate

1 x Rending Volley

1 x Spellskite

1 x Teferi, Mage of Zhalfir

Total: 15 cards

 

4th Place – Philipp Landgraf

Affinity

Maindeck:

1 x Island

4 x Inkmoth Nexus

4 x Glimmervoid

4 x Blinkmoth Nexus

4 x Darksteel Citadel

4 x Ornithopter

4 x Arcbound Ravager

4 x Signal Pest

4 x Vault Skirge

2 x Steel Overseer

3 x Memnite

1 x Etched Champion

2 x Master of Etherium

1 x Spellskite

2 x Galvanic Blast

1 x Thoughtcast

2 x Ensoul Artifact

4 x Mox Opal

4 x Cranial Plating

4 x Springleaf Drum

1 x Welding Jar

Total: 60 cards

 

Sideboard:

1 x Grafdigger’s Cage

1 x Whiplare

2 x Ancient Grudge

1 x Dismember

1 x Spell Pierce

3 x Thoughtseize

2 x Etched Champion

2 x Spellskite

1 x Illness in the Ranks

1 x Stain the Mind

Total: 15 cards

 

 

 

5th Place – Christoph Aukenthaler

Titan Bloom

Maindeck:

1 x Shaman Spirit-Guide

2 x Azusa, Lost but Seeking

4 x Primeval Titan

1 x Slaughter Pact

2 x Pact of Negation

4 x Summoner’s Pact

4 x Ancient Stirrings

4 x Serum Visions

4 x Summer Bloom

3 x Hive Mind

4 x Amulet of Vigor

1 x Boros Garrison

1 x Forest

1 x Golgari Rot Farm

1 x Khalni Garden

1 x Mana Confluence

1 x Radiant Fountain

1 x Selesnya Sanctuary

1 x Slayer’s Stronghold

1 x Sunhome, Fortress of the Legion

1 x Tendo Ice Bridge

2 x Vesuva

1 x Cavern of Souls

3 x Gruul Turf

3 x Tolaria West

4 x Gemstone Mine

4 x Simic Growth Chamber

Total: 60 cards

Sideboard

1 x Hornet Queen

1 x Thragtusk

3 x Leyline of Sanctity

2 x Seal of Primordium

1 x Pyroclasm

1 x Ghost Quarter

1 x Dragonlord Dromoka

1 x Sigarda, Host of Herons

2 x Firespout

1 x Melira, Sylvok Outcast

1 x Nature’s Claim

Total: 15 cards

 

6th Place – Stefan Wagner

Infect

Maindeck:

2 x Breeding Pool

1 x Dryad Arbor

2 x Forest

4 x Inkmoth Nexus

4 x Misty Rainforest

2 x Pendelhaven

4 x Windswept Heath

1 x Wooded Foothills

4 x Blighted Agent

4 x Glistener Elf

4 x Noble Hierarch

2 x Spellskite

2 x Apostle’s Blessing

4 x Become Immense

2 x Distortion Strike

4 x Gitaxian Probe

4 x Might of old Krosa

4 x Mutagenic Growth

4 x Vines of Vastwood

2 x Wild Defiance

Total: 60 cards

 

Sideboard:
2 x Dispel

2 x Spell Pierce

3 x Nature’s Claim

2 x Spellskite

2 x Twisted Image

1 x Wild Defiance

2 x Dismember

1 x Grafdigger’s Cage

Total: 15 cards

 

7th Place – Carl Meinung

Jund

Maindeck:

4 x Verdant Catacombs

3 x Bloodstained Mire

2 x Wooded Foothills

2 x Overgrown Tomb

2 x Swamp

1 x Forest

1 x Ghost Quarter

1 x Blood Crypt

1 x Stomping Ground

1 x Raging Ravine

2 x Treetop Village

4 x Blackcleave Cliffs

1 x Grim Lavamancer

4 x Dark Confidant

4 x Tarmogoyf

3 x Scavenging Ooze

1 x Huntmaster of the Fells

1 x Kitchen Finks

1 x Olivia Voldaren

3 x [card]Liliana of the Veil

3 x [card]Terminate

2 x Abrupt Decay

1 x Maelstrom Pulse

2 x Kolaghan’s Command

3 x Thoughtseize

3 x Inquisition of Kozilek

4 x Lightning Bolt

Total: 60 cards

 

Sideboard:

3 x Leyline of the Void

1 x Ghost Quarter

2 x Fulminator Mage

1 x Molten Rain

2 x Engineered Plague

2 x Huntmaster of the Fells

1 x Kitchen Finks

1 x Duress

1 x Unravelling the Aether

1 x Ancient Grudge

Total: 15 cards

 

 

8th Place – Dominik Dosch

Burn ’em Down

Maindeck:

2 x Arid Mesa

4 x Atarka’s Command

4 x Bloodstained Mire

4 x Boros Charm

4 x Eidolon of Great Revel

4 x Goblin Guide

2 x Grim Lavamancer

4 x Lava Spike

4 x Lightning Bolt

2 x Lightning Helix

4 x Monastery Swiftspear

4 x Mountain

4 x Rift Bolt

3 x Sacred Foundry

3 x Searing Blaze

2 x Shard Volley

1 x Stomping Ground

1 x Windswept Heath

4 x Wooded Foothills

Total: 60 cards

Sideboard:

1 x Deflecting Palm

3 x Destructive Revelry

1 x Grim Lavamancer

2 x Kor Firewalker

2 x Molten Rain

3 x Rending Volley

2 x Skulcrack

1 x Shattering Spree

Total: 15 cards